RU

EN

Tarptautinis bendradarbiavimas

LIETUVA – UKRAINA

NUTIESTI TILTAI

KARTU IKI PERGALĖS

 

UKRAINOS PALAIKYMO ŠOKIS

PLANAS_2022

 

ČYRU VYRU PAVASARIS 2022 – DRAUGYSTĖS TILTAI

Pirmoji pažintis su jaunaisiais projekto dalyviais

Žiežmarių mokyklos-darželio „Vaikystės dvaras“ direktorė Eglė Raudeliūnienė ir Kutaisio Andria Razmadze fizikos-matematikos 41-osios vidurinės mokyklos direktorius David Nishnianidze 2017 m. gegužės 15 dieną pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Tarptautinis mokyklų bendradarbiavimas suteikia galimybę įgyti naujų žinių ir kompetencijų bei praplėsti kultūrinį akiratį.

2017 m. gruodžio 21–23 dienomis direktoriaus pavaduotoja ugdymui bei projekto koordinatorė Rita Žukauskaitė buvo išvykusi į Gruziją, kur susitiko su mokyklos direktoriumi Davidu Nishnianidze bei penktos klasės mokiniais ir jų auklėtoja Pikria Machitidze. Mokytoja Pikria yra gruzinų projekto koordinatorė. Šio susitikimo tikslas buvo susipažinti projekto koordinatoriams asmeniškai, pristatyti savo šalį bei mokyklą. Susitikimo organizatoriai gruzinai buvo labai dėmesingi ir svetingi bei stengėsi parodyti kuo daugiau savo šalies tradicijų: mokiniai šoko, dainavo, deklamavo eilėraščius. Projekto koordinatoriai taip pat aptarė parengiamuosius projekto darbus.

Parengė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Žukauskaitė

 

NAUJOS GALIMYBĖS PER PROJEKTINĘ VEIKLĄ BENDRADARBIAUJANT SU UŽSIENIO MOKYKLA

Žiežmarių mokyklos-darželio „Vaikystės dvaras“ pradinukai ir Kutaisio Andria Razmadze fizikos-matematikos 41-osios vidurinės mokyklos 5 klasės mokiniai nuo 2017 m. rugsėjo pradėjo vykdyti projektą „Tiltas LietuvaGruzija: galimybė būti kartu“.

Kutaisio miestas yra antrasis pagal dydį Gruzijos miestas, Imeretijos regiono centras, išsidėstęs prie Rionio upės. Kutaisis buvo senovinės Kolchidės karalystės sostinė. Ši karalystė atsirado XIII amžiuje prieš Kristų, todėl Kutaisis laikomas vienu seniausių miestų pasaulyje. Natūralu, kad per tokią ilgą istoriją jis ėjo iš rankų į rankas. Apie du šimtus metų Kutaisis buvo ir Gruzijos karalystės sostine. Tuo metu ją valdė karalius Dovydas IV. Vėliau Kutaisį perėmė turkai, tačiau galiausiai miestas pateko į Rusijos imperijos gniaužtus – kaip ir visos jos kaimynės. 1810 metais Kutaisis tapo gubernijos centru.

Tarptautinis mokyklų bendradarbiavimas sudaro galimybę užmegzti kultūrinius ryšius, susipažinti su kitų tautų kultūra, tradicijomis ir papročiais. Plėtodami tokius ryšius populiariname, propaguojame ir savo kraštą, kultūrą. Gražus, nuoširdus bendradarbiavimas duoda puikių rezultatų, leidžia pažinti vienam kitą, sužinoti, kaip ir kuo gyvena tavo bendraamžiai. Užsienio kalbų mokėjimas yra svarbi šiuolaikinio žmogaus socialinės ir profesinės kompetencijos dalis.

Gruzijos vaikai mokėsi lietuvių kalba, o mūsų mokiniai gruzinų kalba pasisveikinti, trumpai prisistatyti ir pan. Pasaulinės sveikinimosi dieną (lapkričio 21 d.) įvyko abiejų mokyklų videoprisistatymas.

Šv. Kalėdų laikotarpiu mokiniai rašė vieni kitiems sveikinimus (lietuvių, gruzinų ir anglų kalbomis), siuntė muzikinius pasveikinimus, gamino dovanėles, kurias šių eilučių autorė perdavė gruzinų vaikams kelionės į Kutaisį metu.

Bendraudami ir bendradarbiaudami mes plečiame akiratį ir interesus, didėja noras kuo daugiau sužinoti apie kitas šalis, o taip pat būti įdomiems sau ir kitiems, kurie domisi mūsų kraštu, mūsų žmonių gyvenimu ir kultūra, kurie linkę su mumis bendrauti kaip lygūs su lygiais.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Žukauskaitė

TILTAS „LIETUVA – GRUZIJA“

Turbūt gražiausia laimė pasaulyje – rasti žmonių,

 kurie mąstytų ir jaustų taip kaip mes. (Carl Spitteler)

 

Kodėl „tiltas“? Jis sujungia krantus, valstybes, žmones, o kartais ir jų gyvenimus. Tilto, koks jis bebūtų: ar alegorinis, ar  realus, vienas žmogus nepastatytų. Reikia daug rankų, didelio noro, kartais užsispyrimo, kad krantus sujungtų ta gija, kuri atveria vartus į širdį, namus, valstybes…

Kodėl „Lietuva – Gruzija“? Taip jau nutiko, kad mano poilsinės kelionės po mistinę, senove pulsuojančią ir senąsias tradicijas puoselėjančią Gruziją metu, teko susitikti su gausybe nuoširdžių, atvirai besišypsančių ir su meile į kiekvieną žiūrinčių žmonių.

Daug apie Gruziją nepasakosiu, nes tai sunkiai žodžiais nusakoma šalis. Ją tiesiog reikia aplankyti. Galiu tik trumpai  aprašyti vieną gruzinų senolių pasakojimą, kaip atsirado Gruzijos valstybė: kai Dievas dalino žemes įvairioms tautoms ir klausė, ko jos pageidautų, vieni prašė kalnų, kiti naudingų iškasenų, treti jūros ar vandenyno. Nebuvo tik gruzinų. Kai pagaliau, išdalinus visas žemes pasirodė jie, Dievas paklausė: kur jūs buvote taip ilgai? Aš jau išdalinau visas žemes, jums nieko neliko. Tuomet gruzinai atsakė: mes negalėjome ateiti anksčiau, nes keldami vyno taurę šlovinome Tave, sukūrusį tokį nuostabų pasaulį! Dievas buvo sau pasilikęs mažą žemės lopinėlį, kuriame buvo viskas: kalnai, jūra, naudingos iškasenos, derlinga žemė. Pagalvojęs atsakė gruzinams: jei jūs žinote, kas yra svarbiausia žmogaus gyvenime ir nuo ko prasideda kiekvieno iš jūsų pirmas žingsnis – dovanoju jums šį mažą žemės lopinėlį ir nepamirškite, susėdę prie stalo, pirmąją vyno taurę kelti šlovindami Viešpatį. Ir tikrai, senosios Gruzijos tostų tradicijos išlikusios iki mūsų dienų, nes pirmasis tostas visada sakomas šlovinant Dievą. Beje, reikia paminėti, jog Gruzijoje yra labai aukšta užstalės kultūra – jiems tai tiesiog buvimas kartu, bendravimas, pagarba, galimybė išsikalbėti ir išsakyti savo skaudulius ir džiaugsmus (gruzinai juokauja, jog tuomet jiems nebereikalinga psichologo pagalba).

Tačiau grįžkime prie TILTO „LIETUVA – GRUZIJA“. Visi žinome, jog Lietuvą ir Gruziją sieja itin draugiški santykiai tiek politiniu, tiek visuomeniniu požiūriu. Ne paslaptis, jog lietuviai ten sutinkami ypač šiltai bei svetingai. Savo ruožtu noriu pasidžiaugti ne tik nuostabia kelione po šią neužmirštamą šalį, sutiktais draugiškais ir nuoširdžiais žmonėmis, bet ir užsimezgusia draugyste mokyklų lygmenyje. Kaišiadorių r. Žiežmarių mokykla-darželis „Vaikystės dvaras“ pasirašė tarptautinio bendradarbiavimo sutartis su:

Privačia Gruzijos – Amerikos mokykla „Progress“ LTD, kuri turi savo padalinius Tbilisyje ir Batumyje. Generalinės direktorės Nino Chikashvili nuoširdus noras bendrauti ir bendradarbiauti įžiebė viltį, jog mūsų vaikai turės galimybę tobulinti anglų kalbos komunikacinius gebėjimus, susipažinti su savita Gruzijos kultūra ir supažindinti bendraamžius su mūsų senosiomis tradicijomis bei papročiais;

Kutaisio 41-a vidurinė mokykla pasitiko plazdenančiomis Gruzijos ir Europos Sąjungos vėliavomis. Direktorius David Nishnianidze, vaišindamas gardžiai kvepiančia kava ir saldumynais, išsakė lūkestį bendrauti ne tik pradinių klasių lygmenyje, bet ir su vyresniais vaikais. Direktorius didžiavosi savo ugdytinių pasiekimais matematikos, fizikos, chemijos srityse. Nuoširdžiai tikiu, jog mūsų rajono gimnazijos galėtų pasidalinti savo gerąja patirtimi su kolegomis Gruzijoje. Juk tokiu būdu užtikrintume ne tik bendradarbiavimo tęstinumą, bet nutiestume ženkliai platesnę prasmę turintį tiltą, kuris mūsų vaikams atvertų naujas patirtis, galimybes, perspektyvas;

Svaneti regione esanti Mestia rajono Lakhamuli kaimo pagrindinė mokykla apsupta dangų remiančiais kalnais. Tai nedidelė kaimo mokykla, kurioje mokosi vos 38 mokiniai, tačiau ugdymosi pasiekimai stulbinantys: respublikos konkursuose ir olimpiadose vaikai laimi prizines vietas. Tiek mes, tiek direktorė Nazi Sabanidze nuoširdžiai tikimės, jog pavyks pačiu greičiausiu metu suorganizuoti tarptautinę vasaros stovyklą mūsų vaikams. Juk tiesioginis bendravimas, dalinimasis šypsenomis, rankų prisilietimai darant bendrus darbelius ekspozicijai labiausiai suartina. Tada nebesvarbus kalbos barjeras, kultūrų skirtumai, svarbu tiesiog būti šalia ir kartu, tada užsimezga draugystė, tada nutiesiami TILTAI.

Žiežmarių mokyklos-darželio „Vaikystės dvaras“

Direktorė Eglė Raudeliūnienė

Bendradarbiavimo sutartis

DOVANOS IŠ GRUZIJOS